Umebluj swój dom w stylu industrialnym

06.09.2021

Narodziny stylu industrialnego

Powstanie stylu industrialnego było konsekwencją upadku wielu fabryk w czasach wielkiej recesji lat 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i wynikało z potrzeby zagospodarowania dużych powierzchni produkcyjnych i magazynowych.

Ogromny potencjał opuszczonych warsztatów odkryli artyści, dla których stały się atrakcyjną przestrzenią do tworzenia zupełnie nowego kierunku w architekturze wnętrz. Już w latach 60. nowojorska dzielnica SoHo była opanowana przez awangardowych twórców, którzy przekształcali podupadłe fabryki na swoje pracownie, mieszkania i sale wystawowe.

 

Do Polski moda na styl industrialny dotarła w latach 90. gdzie śladem nowojorskich poprzedników, opustoszałe fabryki zaczęto zmieniać w powierzchnie mieszkalne- lofty, centra handlowe, restauracje i puby. Obecnie lofty należą do jednych z najdroższych apartamentów.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Jeżeli marzymy o wprowadzeniu do swojego wnętrza klimatycznej, industrialnej przestrzeni możemy zaaranżować swoje mieszkanie, wyposażając je w typowe dla tego kierunku meble, dekoracje ścienne oraz oświetlenie.

Styl industrialny cechuje się prostotą i minimalizmem. Biel, szarości i czerń to idealna paleta kolorów.  Uzupełniona metalicznymi i drewnianymi dodatkami, podkreśli efekt loftowej aranżacji.

Urządzając wnętrze w stylu industrialnym nie możemy zapomnieć o metalu, który wcześniej pojawiał się m.in.  w postaci niezamaskowanej instalacji lub odsłoniętych rur. Dzisiaj tę cechę przejęły meble, których metalowa konstrukcja podkreśla loftowy charakter wnętrza. Wzornictwo mebli ma być proste i funkcjonalne z możliwością łatwego dopasowania. Wykończone surowym drewnem lub kamieniem meble, wprowadzą do mieszkania nutkę industrialnego charakteru.

Bardzo ważną rolę w industrialnym wnętrzu stanowi oświetlenie, które musi idealnie współgrać ze stylistyką pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się lampy stylizowane na przemysłowe, surowe formy reflektorów lub nieosłonięte żarówki z widocznymi przewodami.
Powiązane produkty: Calvaro XL

Zobacz kolekcję mebli wypoczynkowych wpisujących się w industrialny klimat wnętrz